יום חמישי, 20 ינואר, 2022

אזרחות-פורטוגלית-ב-5-צעדים-פשוטים

דרכון פורטוגלי בחמישה צעדים פשוטים

הוצאת דרכון זר נראית לכם כמו משימה ארוכה ומפרכת? הגיע הזמן להתעדכן: את הדרכון הפורטוגלי יכולים לקבל לא מעט ישראלים – במאמץ מינימלי (אבל עם הרבה סבלנות)
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

אזרחות-פורטוגלית-ב-5-צעדים-פשוטים

המון ישראלים רוצים דרכון אירופי – ואפשר להבין אותם. אחרי הכל, דרכון אירופי הוא כרטיס כניסה למדינות האיחוד האירופי – לא רק במעבר מהיר וקל בשדות התעופה, אלא גם בהרבה היבטים אחרים: לימודים בחינם או בסבסוד במוסדות אוניברסיטאיים, האפשרות לעבוד באיחוד האירופי וליהנות ממלוא הזכויות הסוציאליות, הנחות במיסוי ועוד ועוד.
עם זאת, לא מעט מאלה שחולמים על הדרכון האירופי, לא פועלים כדי לממש את החלום. מדוע? אולי הם שמעו מחברים על תהליך מסורבל, ביורוקרטי, ארוך ומייאש; אולי קראו שצריך לדבר את השפה במדינת היעד או להוכיח בקיאות בתרבות שלה; ואולי הם פשוט לא יודעים איפה להתחיל.

עבור כל אלה, הוקמה חברת פורטוגליס, החברה הגדולה והמקצועית ביותר בארץ המתמחה בתהליך הוצאת האזרחות פורטוגלית. החל מחודש מרץ 2015 שונה החוק בפורטוגל כך שיהודים צאצאים למגורשי ספרד זכאים להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית – כך שמדובר גםבכל מי שמשפחותיהם הגיעו מצפון אפריקה, מדינות ערב ועוד. בנוסף התהליך לא מצריך הוכחת זיקה מסויימת לפורטוגל כגון ביקור בפורטוגל או הוכחת ידע בשפה או בתרבות.
נעזרנו בשי כהן מנכ"ל פורטוגליס המתמחה באזרחות לזכאים, כדי להבין מהם השלבים בדרך לקבלת הדרכון המיוחל.

איסוף מסמכים 

בתחילת התהליך לקבלת האזרחות הפורטוגלית, השלב הראשון הוא איסוף מסמכים המוכיחים את הזיקה של המבקש למגורשי ספרד באמצעות 4 מסמכים פשוטים שיש בכל בית: דרכון, ת.ז, תעודת נישואים של המבקש או של הוריו ומסמך המעיד על ארץ המוצא.
אלו 4 המסמכים שנדרשים לפתיחת התיק בפורטוגליס. "מכאן אנחנו עושים הכל עבור הלקוח" מוסיף כהן.

פנייה לקהילה היהודית

הקהילה היהודית של פורטוגל הוסמכה להיות זו שמאשרת או דוחה את הקשר של מבקש האזרחות ליהודים המגורשים. לכן, יש צורך להגיש לקהילה היהודית בקשה רשמית להכרה, עם המסמכים השונים שמעידים על הקשר המשפחתי. "אצלנו בפורטוגליס עושים הכל כדי לתת שירות מלא ולהקל על מבקש הבקשה. אנחנו אלה שמטפלים ביצירת הקשר עם הקהילה היהודית, מעבירים להם את המסמכים ועובדים מולם באופן שוטף עד לקבלת האישור. בפורטוגליס, בממוצע, מרגע שכל המסמכים הרלוונטיים הגיעו אלינו – נדרש בערך חודש עד שמתקבל אישור הקהילה היהודית".

הכנת הבקשה לאזרחות

זהו אחד השלבים החשובים ביותר בתהליך – בו מכינים את הבקשה הרשמית לממשלת פורטוגל לצורך קבלת האזרחות. "חשוב לצרף לבקשה את כל המסמכים הרלוונטיים, עם אישורים של כל הרשויות הנדרשות, ובתרגום לפורטוגזית עם אישור נוטריון פורטוגזי", מדגיש כהן. "כשאנו עובדים על בקשה כזו עבור לקוחותינו, זה תהליך שמתרחש בישראל ובפורטוגל במקביל, ונמשך כשלושה חודשים כשאנחנו היום החברה היחידה בישראל שיש לה נציגות גם בפורטוגל".

שי כהן מנכ
שי כהן מנכ"ל חברת פורטוגליס, החברה הגדולה והמובילה בישראל לאזרחות פורטוגלית

הגשת הבקשה

הרגע המכריע מגיע, והבקשה הרשמית צריכה להיות מוגשת למשרד המשפטים בליסבון, בירת פורטוגל. הגשת הבקשה כרוכה גם היא באגרות שונות. עכשיו צריך להתאזר בסבלנות ולחכות לתשובה – בדרך כלל, שנתיים עד שנתיים וחצי (הגדרת הזמן הממוצע של ממשלת פורטוגל לבחינת בקשה)

קבלת האישור

לאחר ההמתנה הארוכה מגיעה התשובה – ואם אכן ניתן אישור של הממשלה הפורטוגלית, המבקש מקבל אזרחות ותעודת לידה פורטוגלית, שתקנה לו את האפשרות להוציא גם את הדרכון המיוחל. בהצלחה!

בהצלחה!

על מנת להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית המבקש צריך להיות מעל גיל 18, יהודי, ללא עבר פלילי, ולהוכיח קשר באמצעות אילן יוחסין לאחת המדינות המזכות אליהן גורשו יהודי ספרד ופורטוגל.
המדינות המזכות יהודים באזרחות פורטוגלית:
מרוקו, טוניס, עיראק, תימן, לוב, אלג'יר, מצרים, יוון, טורקיה, בולגריה, ארצות הבלקן, סוריה, לבנון או מדינות דרום אמריקה.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

רוצים אזרחות פורטוגלית? השאירו פרטים

השאירו פרטים ליצירת קשר:

הגיבו לכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב skype
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

הכתבות הנצפות ביותר